Полонина Боржава – один з найбільших гірських масивів в Українських Карпатах. Це місце популярне серед туристів через відносно легкі маршрути та мальовничі види. Для хайкінгу в гори прокладено кілька шляхів, які подужають навіть новачки.
Воловець – Сироварня – Плай – Сироварня – Воловець
Один з найпростіших шляхів, відстань якого приблизно 13 км. Пройти його можна за 5-6 годин. Найкраще підійде для сімейного відпочинку на вихідні. Зупинитися в Карпатах можна в готелі «Коруна».
Початок – із залізничного вокзалу села Воловець, біля підніжжя гір Темнатика та Плаю. Туристи виходять у напрямку закинутої будівлі – тут раніше була сироварня. Поруч з руїнами на східному схилі протікає струмок. Далі кінцева точка – піднімання на гору Плай (вона ж Боржава), висотою 1323 м.
На горі розташовані будівлі, деякі з яких занедбані, станція радіозв’язку та метеостанція. Тут встановлено пам’ятний знак В’ячеславу Чорноволу – основоположнику національно-визвольного руху шістдесятників. Він працював тут спостерігачем у 1969-1970 роках.
Воловець – Великий Верх – Пилипець
Маршрут схожий на перший, але довший і середній за складністю. Туристи пройдуть 23 км за 7-8 годин за теплої ясної погоди. Починається шлях також із села Воловець і прямує до гори Плай.
Далі маршрут продовжується до гори Великий Верх (1598 м). Стоячи на вершині, ви побачите весь хребет полонини. Тут зазвичай милуються видом, що відкривається, але, якщо у вас є сили та бажання, ви можете піднятися на гору Стій. Це найвища точка Боржави.
На вершині цієї гори до 1995 р. функціонувала військова радіолокаційна станція. До 1999 р. тут були розташовані великі білі куполоподібні будівлі. Вони не працювали та служили популярним місцем для фотографій. Такі дивні споруди раніше захищали радари від вітру та снігу.
Закінчується подорож сходженням на гору Мала Ґемба та спуском до села Пилипець. Стежка до останнього пункту проходить поряд з водоспадом Шипіт – одним із семи чудес України. Весною це повноводий красень, якого чути на всю околицю, а влітку, у найбільш посушливі часи це невеличкий струмок. Взимку вода тут частково замерзає, утворюючи природні льодові фігури.
Пилипець – Ґемба – Великий Верх – Пилипець
Старт маршруту – готель «Пилипець». Потрібно пройти через сувенірний ринок до підніжжя Ґемби. Перший шлях займе приблизно 50 хвилин. Можна не підійматися пішки, а користуватися канатною дорогою. Ґемба – головна локація у цьому маршруті. Чим цікава ця гора:
- тут розташована одна з найдовших гірськолижних трас країни (3.5 км), де взимку можна спуститися на лижах та сноубордах;
- з квітня до жовтня з вершини проводять польоти на параплані (10–20 хвилин з висоти 1500 м);
- популярністю користується чайна «Сурія» – це атмосферна хатина з видом на гору, де можна відпочити, випити чаю із зібраних у лісі ягід та трав.
Піднятися канатною дорогою можна протягом цілого року. Вигляд з кабінки зробить вашу подорож ще мальовничішою. Підіймання займає близько 20 хвилин, тобто ви заощадите на поході пів години. У туристичний сезон тут збираються великі черги, так що прочекати ви можете довго.
Пилипець – Стій – Шипіт – Пилипець
Шлях займе приблизно 6-7 годин залежно від погоди. Це скорочений варіант попереднього маршруту, але не менш мальовничий. Початок і кінець тут – селище Пилипець. Туристи, орієнтуючись на зелені маркування, проходять через гори Ряпецька, Великий верх та Стій.
На дорозі зустрічаються круті підіймання та спуски. Мандрівникам потрібно дістатися до Верхнього Шипоту та спуститися до нижньої основи фонтану. У результаті коло замикається на селі Пилипець, до якого йти ще 6 км.
Літом на схилах гори люди часто збирають чорницю. Туристи можуть їсти ягоди прямо з кущів на полонині або купити їх у місцевих жителів. Усі гори тут вкриті чорничниками. У сезон у червні-липні рекомендується зробити перерву й скуштувати ці вітамінні чорно-сині ягоди.
Похід на Боржаву – гарний вибір для сімейного чи поодинокого оздоровчого відпочинку. Маршрути гірськими хребтами підійдуть не тільки професійним туристам-пішоходам, а й початківцям. Вирушати в дорогу можна будь-якої пори року, адже кожен сезон перетворює ці краї, створюючи дивовижні види.
Більше інформації знайдете на сайті https://koruna.ua/articles/borzhavski-polonyny.